Pragniemy poinformować o zakończeniu kolejnego projektu, który Mediporta realizowała wspólnie z Pharmindex, a którego efektem jest trener wystawiania elektronicznych recept (e-Recept). Do niedawna trener recept dostępny w serwisie Pharmindex, umożliwiał naukę wystawiania jedynie recept tradycyjnych (papierowych). W wyniku współpracy funkcje trenera zostały rozszerzone również o możliwość nauki wystawiania e-Recept. Narzędzie powstało m.in. w oparciu o moduł e-Recepty, z którego na co dzień korzystają użytkownicy w systemie Mediporta i Mediporta Rx, co kolejny już raz potwierdza, że obsługa i funkcje modułu są jednymi z najbardziej intuicyjnych rozwiązań na rynku, które umożliwiają proste i szybkie wystawienie e-Recepty dla pacjenta.
Co umożliwia trener e-Recept Pharmindex?
Trener e-Recept jest bezpłatnym narzędziem, skierowanym przede wszystkim do pracowników medycznych, którzy nie mieli jeszcze okazji przećwiczyć procesu wystawiania elektronicznej recepty, np. studentów medycyny, młodych lekarzy, pielęgniarek i położnych.
Dzięki prostemu kreatorowi osoba, która chce przećwiczyć proces wystawiania e-Recepty, może w kilku prostych krokach zdefiniować jej poszczególne cechy. W tym m.in.:
- wybrać typ pracownika medycznego wystawiającego e-Receptę, np. lekarza POZ, pielęgniarkę lub położną (w ramach samodzielnej ordynacji lub kontynuacji terapii),
- wybrać przykładowego pacjenta, dla jakiego wystawiania będzie e-Recepta (np. kobieta w ciąży, dziecko, senior, osoba dorosła, z uwzględnieniem różnych typów uprawnień dodatkowych pacjentów, np. inwalida wojenny, świadczeniodawca po ukończeniu 75 r.ż., zasłużony honorowy dawca krwi itd.),
- wybrać typ wystawianej recepty (m.in. Rp / Rpw refundowaną, Rp / Rpw nierefundowaną, receptę na lek gotowy lub recepturowy itd.).
Ponadto na każdym etapie kreatora, użytkownik ma dostęp m.in. do filmików szkoleniowych, studium przypadku i najczęściej pojawiających się błędów oraz wskazówek i podpowiedzi, pomagających poznać zasady i regulacje dotyczące wystawiania e-Recept, np.:
- jakie dane osoby wystawiającej są wymagane do poprawnego wystawienia e-Recepty,
- jakie dane pacjenta są wymagane do przepisania e-Recepty,
- jakie informacje o przepisywanych lekach powinny zostać uwzględnione na e-Recepcie,
- jak długo może być ważna e-Recepta oraz jaka może być maksymalna ilość leku na e-Recepcie.
Oprócz tego użytkownik może również zapoznać się z krótką instrukcją, opisującą jak za pomocą trenera, w kilku prostych krokach wystawić elektroniczną receptę na lek gotowy i lek recepturowy w oparciu o moduł e-Recepty w systemie Mediporta.
W ostatnim etapie kreatora następuje przejście do widoku wystawiania e-Recepty, który (w zależności od wcześniej wybranych cech) umożliwia przećwiczenie procesu przygotowania i zelektronizowania określonego typu recepty, w tym m.in.:
- wyszukanie i wybór leku lub substancji z bazy leków,
- uzupełnienie dodatkowych informacji na temat leków lub substancji (np. dawkowania, liczby dni przyjmowania, liczby opakowań itd.),
- określenie dodatkowych informacji dotyczących e-Recepty (np. daty realizacji, ważności e-Recepty itd.),
- symulację podpisu recepty podpisem elektronicznym i wysłania e-Recepty do systemu e-zdrowie (P1),
- wygenerowanie wydruku informacyjnego e-Recepty dla pacjenta.
W jaki sposób skorzystać z trenera e-Recept?
Warunkiem skorzystania z trenera jest posiadanie konta w serwisie Pharmindex.pl.
Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się do serwisu Pharmindex.pl i wybierz z menu zakładkę Recepta, a następnie uruchom trenera e-Recepty.